Коментар щодо сплати земельного податку власником нежилих приміщень у багатоквартирному будинку

Опубліковано: журнал БухгалтеріяUA  № 14 від 01.04.2019 – стор. 43-44.

Читати повністю

Перехід на загальну систему оподаткування і земельний податок

 Опубліковано: журнал БухгалтеріяUA № 25 від 17.12.2018 – стор. 42-44

Запитання: Підприємство з жовтня 2018 року перейшло на загальну систему оподаткування з єдиного податку. У власності Підприємства є будівля. Чи має Підприємство сплачувати земельний податок? Якщо так, то як це зробити правильно?

Відповідь: Для коректної та однозначної відповіді на поставлене запитання необхідно було б з’ясувати додаткові відомості, а саме:

  • до якого типу відноситься належна Підприємству нерухомість: до нежитлового приміщення у багатоквартирному житловому будинку чи до приміщення у будівлі, яка не є жилим фондом;
  • чи оформлено (зареєстровано) у Підприємства речове право на земельну ділянку, на якій розташована належна Підприємству нерухомість.

Читати повністю

Спадкування речових прав на землю: законодавчі підстави та необхідне оформлення

Опубліковано: БухгалтеріяUA № 13 від 24.09.2018 – стор. 4851.

В житті кожного настає момент, коли актуалізуються питання спадщини – або щодо її передачі нащадкам (у майбутнього спадкодавця), або щодо її прийняття (у спадкоємця).

І якщо із оформленням права власності на будь-яке майно в порядку спадкування все більш-менш зрозуміло (принаймні, в теоретичному плані), то спадкування інших майнових/речових прав все ще викликає запеклі дискусії у правовій спільноті.

Зазначене повною мірою актуально і для сфери земельних відносин: право оренди, емфітевзис, сервітут та суперфіцій є речовими правами на земельну ділянку, а тому виникають закономірні питання щодо можливості та порядку отримання їх у спадщину. Про законодавче підґрунтя та нюанси цього процесу читайте нижче. Читати повністю

Коментар до постанови ВС від 20.06.2018 у справі № 813/3819/17

Опубліковано: БухгалтеріяUA № 13 від 24.09.2018 – стор. 5253.

Значна частина спорів щодо сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності виникають з огляду на те, що така орендна плата, з одного боку, є обов’язковим платежем у складі податку на майно (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, далі – ПКУ), а з іншого – вона сплачується на підставі цивільно-правового договору, який є обов’язковим для виконання сторонами на умовах, визначених у ньому.

Саме ці два «полюси» зумовлювали та зумовлюють діаметрально протилежні судові рішення у спорах цієї категорії. Головні висновки вказаних двох підходів полягають у наступному: Читати повністю

Право постійного користування землею: чи можливе правонаступництво?

Опубліковано: БухгалтеріяUA № 8 від 20.08.2018 – стор. 2932

Судячи із дописів в соцмережах та спілкування із клієнтами, близькими та знайомими, існує низка правових питань, в яких розбираються майже всі. Однією із таких тем є спадкування та правонаступництво – перехід прав та обов’язків від одного суб’єкта до іншого. Адже мало знайдеться тих, хто не знає, у який строк спадкоємцеві потрібно заяву нотаріусу подавати або якими документами оформляється передача майна в процесі реорганізації юридичної особи. Але і в цій темі існує чимало нюансів, про які знають лише окремі фахівці. Багато тут і колізій, стосовно яких ведуться перманентні суперечки, в тому числі і в судових інстанціях. Сьогоднішній матеріал присвячений одному із таких питань, а саме – чи переходить право постійного користування до правонаступника юридичної або фізичної особи. Читати повністю

Набуття права власності на будівлі: що із землею?

Опубліковано: журнал «Експертус: Головбух», № 30 (1085) від 10.08.2018

Право власності на будівлю неминуче зумовлює виникнення питання про юридичну долю земельної ділянки під такою будівлею. Тонкощі його вирішення — у консультації

СИТУАЦІЯ

У фермерського господарства (ФГ) є на балансі будівлі (колишні викуплені майнові паї), але земля під ними не оформлена. Під цими будівлями та біля них є 4 га землі, яку потрібно приватизувати (отримати у власність). Будівлі перебувають у власності ФГ і на території селищної громади, а земля — за межами села. На сьогодні ГУ Держгеокадастру надало дозвіл виготовити документацію на взяття землі в оренду і є кадастровий номер на всю землю. Як можна отримати цю землю у власність із можливим оформленням її на фізичних осіб? Читати повністю

Пози(ч)ка землі: чи можливо?

Опубліковано: БухгалтеріяUA № 5 від 30.07.2018 – с. 25-28

Приводом для написання цієї статті стало запитання нашого дописувача стосовно того, чи може засновник малого приватного підприємства – платника єдиного податку четвертої групи передати власні земельні ділянки з цільовим призначенням «для ведення фермерського господарства» такому малому приватному підприємству (МПП) на підставі договору позички чи позики. Як це завжди буває, при відповіді на поставлене запитання виникло ще ряд супутніх питань: чи потрібно посвідчувати нотаріально договір позички/позики земельної ділянки, чи треба реєструвати право користування за ним, як МПП звітуватися за дані земельні ділянки в ДПІ тощо. Про вказані нюанси і йтиметься далі. Читати повністю

Плата за суперфіцій у вигляді передачі права власності на збудовані на землі будівлі

Опубліковано: журнал «Експертус: Головбух», № 25 (1080) від 06.07.2018

 СИТУАЦІЯ

Кооператив отримує у ТОВ земельну ділянку на підставі договору суперфіцію. Чи можна у такому договорі передбачити оплату за суперфіцій у вигляді передачі ТОВ права власності на 10% збудованих на земельній ділянці приміщень? Тобто чи допустима у цій ситуації бартерна операція: кооператив отримує земельну ділянку, а ТОВ — приміщення? Читати повністю