Емфітевзис: правова природа, умови, форма, доцільність застосування

Опубліковано: журнал “Землевпорядний вісник” № 11/2019, ст. 41-48

На початку наступного року інституту емфітевзису виповнюється шістнадцять років, адже вперше загальні положення про нього були закріплені в ЦКУ[1], який почав діяти з 01 січня 2004 року. В основному земельному законі – ЗКУ[2] (або «земельній Конституції», як пафосно називають його деякі українські науковці) емфітевзис «прописався» лише в червні 2007 року. Однак лише в останні роки назва «емфітевзис» перестала лякати власників сільгоспземель і вони охочіше стали укладати відповідні договори. До цього більше десятиліття емфітевзис залишався екзотичним продуктом в сфері земельних правовідносин, і його застосовували вкрай рідко. Що ж це за продукт, які його специфічні риси та чим зумовлений тривалий брак уваги до цього інституту – на цих та інших нюансах емфітевзису зосередимось далі. Читати повністю

Правова природа земельного сервітуту: чи дійсно він є альтернативою орендним відносинам?

Опубліковано: журнал “Землевпорядний вісник” № 12/2019, ст. 41-47.

Часто доводиться чути думку, що сервітут є альтернативою оренді землі. Дійсно, земельний сервітут (як і оренда) відноситься до видів користування чужою земельною ділянкою. Однак за правовою природою, метою та підставою встановлення сервітут суттєво відрізняється від інституту оренди землі. Що ж це за продукт, які його характерні ознаки та чому він не зможе замінити оренду – на цих та інших нюансах сервітуту зосередимось далі. Читати повністю

Користування неоформленою землею: правові наслідки

Опубліковано: Землевпорядний вісник № 9/2019, стор. 35-41

Відсутність у користувача правовстановлюючих документів на земельну ділянку доволі поширене явище в наш час. Однак в одних випадках таке користування земельною ділянкою визнається законодавством самовільним її зайняттям, в інших – трактується правозастосовчими органами як правомірне. Тож сьогодні йтиметься про нюанси користування неоформленою землею.

Читати повністю

Коментар щодо сплати земельного податку власником нежилих приміщень у багатоквартирному будинку

Опубліковано: журнал БухгалтеріяUA  № 14 від 01.04.2019 – стор. 43-44.

ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Від 06.02.2019   № 425/ІПК/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), розглянула звернення Товариства і надає індивідуальну податкову консультацію щодо плати за землю).

Товариство поінформувало, що є власником нежилих приміщень у багатоквартирному будинку. Право власності чи користування на земель ту ділянку, на якій розташований будинок, за Товариством не оформлено. Товариство посилаючись на узагальнюючу податкову консультацію, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602, запитує про наявності» у нього обов’язку зі справляння плати за землю (далі – Плата).

Читати повністю

Визначення НГО кожної окремої земельної ділянки

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 22.02.2019 р. N 8919/6/99-99-12-02-03

Асоціація, посилаючись на видання Міністерством аграрної політики та продовольства України наказів про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (від 16.10.2018 р. N 552), а також Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (від 23.05.2017 р. N 262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.05.2017 р. за N 679/30547), запитує, яку із вказаних нормативних грошових оцінок слід використовувати при складанні декларації з Податку. Читати повністю

Мій коментар до відповіді ДФСУ щодо пільг зі сплати земельного податку іноземцям та апатридам

Пам’ятаєте анекдот: «Їхали два пішоходи: один швидко, а інший навпаки – на північ»? Мабуть, такою ж логікою керувалась і ДФСУ при відповіді на запитання, чи користуються пільгами щодо сплати земельного податку іноземні громадяни та особи без громадянства. Свій висновок про неможливість такого користування ДФСУ аргументувала низкою таких «умовиводів»:

– пільга щодо сплати земельного податку поширюється лише на площу земельних ділянок, вказану у п. 281.2 ПКУ (т. зв. граничні норми);

– в межах таких же граничних норм здійснюється приватизація земельних ділянок згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України;

– оскільки іноземці та апатриди не мають права набувати землю у власність у процесі приватизації, вони не можуть користуються пільгами щодо сплати земельного податку.

Однак відповідно до п. 281.1 ПКУ від сплати податку звільняються: інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Як бачимо, у вказаному переліку пільговиків немає такого критерію, як отримання земельної ділянки у процесі приватизації. Більше того, у жодній нормі ПКУ не визначено, що користування пільгою зі сплати земельного податку залежить від шляху набуття права власності на землю. Тож сам лише факт запозичення із Земельного кодексу України цифр для визначення граничних норм площі земельних ділянок, на які поширюється пільга зі сплати земельного податку, м’яко кажучи, недостатній для висновку про позбавлення іноземних громадян та осіб без громадянства пільг зі сплати земельного податку. Принаймні, у консультаційному, а не в анекдотичному аспекті.

Реєстрація договору емфітевзису за наявності договору оренди на цю ж ділянку

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 04.05.2018 р. № 17741/4750-4-18/8.4.4

Щодо рекомендацій 6-го форуму бухгалтерів сільськогосподарської галузі

[…] Міністерством юстиції України розглянуто листи […] щодо рекомендацій 6-го Форуму бухгалтерів сільськогосподарської галузі, та у межах компетенції повідомляється.

Щодо встановлення прямої заборони на реєстрацію договорів емфітевзису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав) за наявності діючого договору оренди на відповідну земельну ділянку Читати повністю