Нова 2% ставка єдиного податку в умовах воєнного стану: чи є вигода для аграріїв?

Опубліковано: Баланс-Агро № 17 від 26.04.2022

Серед нових механізмів та інструментів підтримання бізнесу (у т. ч. і аграрного), запроваджених парламентом та урядом останнім часом, найбільш революційним є встановлення для платників єдиного податку третьої групи небачено досі низької ставки – 2 %, причому без сплати ПДВ. Ця новітня зміна викликала багато запитань, а найперше – «Кому з аграріїв можна/варто/вигідно переходити на таку ставку єдиного податку?». Відповідь на нього ми надамо у статті. А для тих, хто обрав таку систему оподаткування, пояснимо порядок переходу, звітування й повернення на попередній режим оподаткування.

Попередня система оподаткування значення не має

Особливості оподаткування за ставкою 2 % від обороту для платників єдиного податку (далі – ЄП) третьої групи регулює оновлений п. 9 підрозд. 8 розд. XX Податкового кодексу (далі – ПК). Ним передбачено, що платниками ЄП третьої групи можуть бути як ФОП, так і юрособи будь-якої організаційно-правової форми, крім:

 • суб’єктів господарювання, які здійснюють:
 • діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
 • обмін іноземної валюти;
 • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів та роздрібної торгівлі підакцизними товарами);
 • видобуток, реалізацію корисних копалин, крім видобування підземних та поверхневих вод підприємствами, які надають послуги централізованого водопостачання та водовідведення;
 • страхових (перестрахових) брокерів, банків, кредитних спілок, ломбардів, лізингових компаній, довірчих товариств, страхових компаній, установ накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційних фондів і компаній, інших фінансових установ, визначених законом; реєстраторів цінних паперів;
 • представництв, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
 • фізичних та юридичних осіб – нерезидентів.

Як бачимо, обмеження щодо переходу на сплату 2 % незначні і стосуються небагатьох суб’єктів у сфері сільського господарства.

Тож будь-який сільгоспвиробник (як ФОП, так і юрособа будь-якої організаційно-правової форми), який не підпадає під вищенаведені обмеження, незалежно від раніше обраної системи оподаткування (загальна чи спрощена система оподаткування – платник ЄП будь-якої групи) може перейти на сплату ЄП третьої групи за ставкою 2 % доходу, визначеного відповідно до ст. 292 ПК.

Отже, виходить, що і платники ЄП четвертої групи можуть перейти на зазначені особливі умови оподаткування, оскільки іншого в ПК прямо не обумовлено.

Суттєво! Пп. 9.3 підрозд. 8 розд. XX ПК прямо передбачає, що в разі обранні платниками ЄП третьої групи 2%-ої ставки ЄП обмеження, установлені п. 291.5 ПК, не враховуються. Тобто набути статусу платника ЄП третьої групи за ставкою 2 % можуть, серед інших, і

 • ФОП, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 м2, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 м2;
 • сільгоспвиробники, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками ЄП, дорівнює або перевищує 25 %;
 • аграрії, які на день подання заяви про реєстрацію платником ЄП мають податковий борг.

На цьому неодноразово наголошували і податківці (див, наприклад, відповіді на запитання у категорії 108.01.01 ЗІР, а також https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/578879.html, відповідь на запитання № 36).

 

 Перехід на 2%-вий ЄП: які ризики та вигоди

Особлива ставка – 2 % запроваджується з 01.04.2022 до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України (п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПК). Сільгоспвиробник має прорахувати вигоди та ризики від сплати 2 % для себе індивідуально і лише після цього прийняти рішення про доцільність такого переходу чи про залишення на попередніх умовах оподаткування.

 Звільнення від інших податків у разі сплати 2 %

Платники ЄП третьої групи за ставкою 2 % від обороту звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів (п. 297.1 та пп. 9.3 підрозд. 8 розд. XX ПК):

1) податку на прибуток підприємств, крім:

– податку при виплаті доходів (прибутків) нерезиденту із джерелом їх походження з України;

– скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії;

2) ПДФО у частині доходів (об’єкта оподаткування), отриманих у результаті господарської діяльності платника ЄП (фізособи) та оподаткованих згідно з нормами гл. 1 розд. XIV ПК;

3) ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та в разі ввезення товарів на митну територію України.

Якщо платник ЄП за ставкою 2 % до переходу на ці особливі умови був платником ПДВ, то він звільняється також від подання податкової звітності з ПДВ, однак його реєстрація платником цього податку не анулюється, а призупиняється;

4) земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, розташованого на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування).

Нагадуємо: для аграріїв передбачено податкові послаблення згідно з пп. 69.15 розд. ХХ ПК. А саме з 01.03.2022 до 31 грудня року, що настає за роком, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, не сплачується ні земельний податок, ні орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності за земельні ділянки (земельні частки (паї)), розташовані на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії або які є окупованими, або які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік таких територій має бути визначений КМУ (поки що його немає). Щодо цих земельних ділянок не сплачується мінімальне податкове зобов’язання за 2022 та 2023 рік.

Кому може бути вигідно

Очевидно, що сплачувати 2 % вигідніше, ніж 5 %.

Водночас переходити на нову ставку варто:

 • передусім – платникам ЄП третьої групи, які раніше обрали ставку 5 % без сплати ПДВ;
 • сільгоспвиробникам, для яких спрощена система оподаткування раніше була повністю закрита (наприклад, тим, які мали податковий борг) або які не могли бути платниками ЄП четвертої групи (зокрема, які здійснювали діяльність згідно з КВЕД-2010 класів 01.47 (розведення свійської птиці), 01.49 (у частині розведення та вирощування перепелів і страусів) та 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці)). Такої самої думки і фахівці ДПС (ДПС відповідає: Чи можливо зареєструватися платником ЄП третьої групи за ставкою 2 % сільгосппідприємствам, що займаються птахівництвом?
  Детальніше за посиланням: https://uteka.ua/ua/publication/news-14-ezhednevnyj-buxgalterskij-obzor-39-gns-otvechaet-vozmozhno-li-zaregistrirovatsya-platelshhikom-en-tretej-gruppy-po-stavke-2-selxozpredpriyatiyam-zanimayushhimsya-pticevodstvom).
 • платникам ЄП четвертої групи. Із суто економічного погляду їм буде вигідно платити 2 % з обороту лише тоді, якщо дохідність від вирощування продукції з 1 га буде у двічі меншою, ніж розмір НГО 1 га землі. Адже переважна більшість земель у аграріїв – це рілля, а за таку категорію угідь вони мають сплатити 0,95 % від НГО землі. Але на разі з очевидних причин точно не відомо ні урожайність культур, що вирощуватимуться цьогоріч, ні ціну на вирощену продукцію. Тож керуватися саме таким економічним розрахунком навряд чи вийде.

Для кого перехід на 2 % може бути невигідним

 1. Найбільше вагань у переході на такі особливі умови оподаткування спостерігається у єдинників – платників ПДВ, через те що в період застосування ставки 2 % від обороту буде призупинено реєстрацію підприємства платником ПДВ. Адже контрагенти багатьох сільгоспвиробників – платників ПДВ обрали співпрацю з ними лише з огляду на наявність у них статусу платника ПДВ. А призупинення такого статусу може зробити сільгоспвиробників непривабливими для співпраці, і вони можуть втратити напрацьовані роками контракти.

Тому перед обранням нових умов радимо платникам ПДВ провести опитування своїх контрагентів (або хоча б найбільш значущих із них), щоб з’ясувати питання принциповості для них наявності у сільгоспвиробника статусу платника ПДВ.

Крім того, на початку посівної кампанії сільгоспвиробники зазвичай закуповують матеріали та сировину для неї. І якщо після переходу на 2 % вони придбаватимуть матеріали та сировину у платника ПДВ, то все одно сплачуватимуть ПДВ у ціні придбаних матеріалів. Проте в обмін на це вони не отримають вхідного ПДВ, адже в разі застосування ставки 2% права на податковий кредит не буде. Тож якщо аграрій у ІІ та ІІІ кварталах 2022 року не продаватиме раніше вирощену сільгосппродукцію, вигода від переходу на 2 % у цей період буде під великим питанням.

З іншого боку, ПДВ, сплачений сільгосппідприємством постачальнику в періоді застосування ставки 2 %, включатиметься до балансової вартості товарів (собівартості) сільгосппідприємства. І якщо воно не встигло реалізувати ці товари в періоді перебування на 2 %, то подальша їх реалізація буде з ПДВ, що призведе до завищення цін та може зумовити втрату конкурентоздатності.

 1. Спрощена система оподаткування є завадою для здійснення бартерних операцій платниками ЄП 1-3-ї груп. Взаємозалік (коли зобов’язання одне перед одним на рівнозначну суму припиняються зарахуванням зустрічних однорідних вимог) також під забороною для цієї «когорти» спрощенців. Адже відповідно до п. 291.6 ПК платники ЄП 1-3-ї груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) лише у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

На цьому наголошують і тернопільські податківці (https://tr.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/578447.html) та ДПС (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/578879.html, див. відповідь на запитання № 33): платники ЄП третьої групи за ставкою 2 % доходу не мають права здійснювати розрахунки у негрошовій формі, у т. ч. залік зустрічних однорідних вимог, бартерні операції тощо.

Тож якщо агропідприємство в непростий воєнний час припускає можливість здійснення розрахунків у натуральній формі, варто зважити і на цей нюанс.

 1. У разі якщо сільгоспвиробник – єдинник четвертої групи орендує приватну землю у фізосіб (особливо, якщо їх багато і відносини з ними не є безпроблемними), йому варто врахувати і можливі настрої своїх орендодавців, оскільки останні звільнені від сплати земельного податку за землі, передані в оренду платникам ЄП лише четвертої групи (п. 281.3 ПК). Якщо ж аграрій перейде на сплату 2 %, він перебуватиме в третій групі платників ЄП, а тому протягом цього часу фізособи-орендодавці не матимуть зазначеної вище пільги.

Такий висновок зробила ДПС у своєму великому збірнику відповідей на запитання щодо застосування ставки 2 % https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/578879.html (див. відповідь на запитання № 22).

Отже, орендодавці можуть обурюватись через неотримання ними частини вигоди від надання ділянки в оренду. Зрозуміло, що аграрій зможе відстояти свій вибір у юридичній площині в разі пред’явлення йому офіційних претензій орендодавцями, але особисті стосунки з ними можуть бути суттєво зіпсовані.

Порядок переходу на особливий режим оподаткування

Подання заяви до органу ДПС

Щоб обрати спецрежим або перейти на сплату ЄП у третій групі із застосуванням спецрежиму оподаткування платник має подати заяву до органу ДПС за місцем своєї податкової адреси (якщо немає змоги – можна до будь-якого податкового органу). Форма заяви про перехід на сплату ЄП зі ставкою 2 % така сама, як і в разі обрання/зміни інших умов оподаткування за спрощеною системою, а саме затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308.

Якщо сільгоспвиробник переходить на ЄП за ставкою 2 % із загальної системи, то він має поставити позначку в комірці «Реєстрація (перехід)» та заповнити, зокрема, п. 5.1 заяви (зазначити ставку у розмірі 2 %). У разі переходу на ставку 2 % з ЄП аграрій ставить позначку в комірці «Внесення змін» та заповнює, зокрема, п. 5.2 заяви.

Заяву можна подати до контролюючого органу (за вибором заявника) у паперовій формі або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотримання вимог законів від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги». Заяву можна подати і через Електронний кабінет платника податку.

З переліку електронних форм ФОП заповнює заяву за ідентифікатором F0102003, юрособа – за ідентифікатором J0102003.

У такому разі до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

За неможливості подання заяви до контролюючого органу за місцем податкового обліку її можна подати в паперовій формі до будь-якого найближчого податкового органу.

 Розгляд заяви та реєстрація платником ЄП

Незважаючи на явну однозначність законодавчої норми щодо часу переходу на нові умови оподаткування, ДПС зазначила https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/578879.html (див. відповіді на запитання 45 та 53), що реєстрація платником ЄП третьої групи за ставкою 2 % доходу здійснюється за результатами обробки заяви про застосування спрощеної системи оподаткування. Така заява перевіряється на відповідність у зазначених суб’єктів господарювання (далі – СГ) видів господарської діяльності та повноти її заповнення (ставки, дати обрання тощо).

Контролюючий орган може відмовити в реєстрації платником ЄП за ставкою 2 % протягом двох робочих днів (далі – р. д.) із дня подання СГ відповідної заяви (п. 299.5 ПК). Підставою для відмови в реєстрації є здійснення заявником діяльності, визначеної пп. 9.3 підрозд. 8 розд. ХХ ПК.

Тому для того, щоб точно впевнитися, що операція підпадатиме під обкладання ЄП за ставкою 2 %, заявнику варто отримувати кошти (або товар) за нею не раніше ніж за два робочі дні з моменту подання відповідної заяви та відсутності рішення податкового органу про відмову в реєстрації платником ЄП за ставкою 2 %.

Реєстрація платником ЄП за ставкою 2 % здійснюється шляхом внесення до Реєстру платників ЄП. На офіційному вебпорталі ДПС https://cabinet.tax.gov.ua/registers/edpod можна перевірити факт реєстрації платником ЄП за ставкою 2 % або належність свого контрагента до таких платників.

Зверніть увагу: спочатку законодавець передбачив для СГ можливість обрання ставки 2 % шляхом подання заяви до кінця березня 2022 року. Надалі Законом від 24.03.2022 № 2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану» (далі – Закон № 2142) було внесено зміни, якими передбачено право платників податків подавати заяви про застосування спрощеної системи оподаткування і після 01.04.2022. Тож згідно з чинною редакцією пп. 9.8 підрозд. 8 розд. XX ПК особа вважається платником ЄП третьої групи за ставкою 2 %:

 • з 01.04.2022 – у разі подання заяви до цієї дати;
 • з наступного р. д. після подання заяви – у разі подання заяви починаючи з 01.04.2022.

Для новостворених, зареєстрованих в установленому законом порядку СГ строк подання заяви становить 10 днів із дня державної реєстрації. Такі СГ вважатимуться платниками ЄП третьої групи із дня їх держреєстрації.

 Перехідні операції у платника ЄП четвертої групи

У роз’ясненнях ДПС https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/578879.html (див. п. 9 та 10) зазначено: якщо платник ЄП четвертої групи скористається правом переходу на третю групу ЄП за ставкою 2 % доходу, то він повинен подати уточнюючу (-і) декларацію (-ії) платника ЄП четвертої групи та зменшити до нуля податкові зобов’язання з ЄП четвертої групи, які були задекларовані до сплати в раніше поданій (-их) податковій (-их) декларації (-ях) платника ЄП четвертої групи.

Строки подання уточнюючої декларації платником ЄП четвертої групи спеціальними «воєнними» нормами податкового законодавства не встановлені. Тому, на нашу думку, у разі неможливості оперативно подати таку декларацію платник податку без жодних негативних для себе наслідків може подати її протягом усього часу війни та аж до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (пп. 69.1 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Крім того, якщо у платників ЄП четвертої групи на дату переходу на сплату 2 % від доходу була переплата з цього податку, після припинення воєнного стану та автоматичного переходу на четверту групу ЄП вони матимуть можливість використати цю суму надміру сплачених податкових зобов’язань на погашення грошового зобов’язання саме з ЄП четвертої групи майбутніх періодів. Тим самим ДПС прозоро натякає, що заперечуватиме проти зарахування цих коштів як сплати ЄП на третій групі.

Як відбуватиметься повернення на попередній режим оподаткування

У пп. 9.9 підрозд. 8 розд. XX ПК передбачено, що після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану платники ЄП за ставкою 2 % втрачають цей статус з першого дня місяця, що настає за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України. Водночас ці платники автоматично вважатимуться такими, що застосовують систему оподаткування, на якій перебували до обрання ЄП за ставкою 2 %. Тобто жодної заяви про це подавати не потрібно.

Натомість заява потрібна, якщо платник 2%-вого ЄП захоче самостійно відмовитись від сплати ЄП за цією ставкою. Зробити це можна в будь-який час, і тоді статус єдинника третьої групи за ставкою 2 % припиняється, а платник переходить на попередню систему оподаткування з першого дня місяця, що настає за місяцем, в якому прийнято таке рішення.

Важливо! Оскільки із цього правила не встановлено винятків, воно поширюється і на сільгоспвиробників – платників ЄП четвертої групи. А отже, у такому разі не застосовується норма пп. 298.8.8 ПК про те, що сільгоспвиробник повторно може бути включений до четвертої групи платників ЄП не раніше ніж через два календарні роки після його переходу на застосування ставки ЄП, визначеної для платників ЄП іншої групи, або анулювання його попередньої реєстрації платником ЄП четвертої групи. Такий висновок відповідає і позиції ДПС https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/578879.html (див. відповідь на запитання № 57).

Звітність з 2%-вого ЄП

Згідно із Законом № 2142 податковим (звітним) періодом для платників ЄП за ставкою 2 % є календарний місяць. Строки подання декларації – протягом 20 р. д. після закінчення звітного місяця. Очевидно, що для таких платників має бути нова форма декларації. На разі вона розробляється з урахуванням змін, унесених до ПК.

Сума податкового зобов’язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 к. д., що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Водночас пп. 9.7 підрозд. 8 розд. XX ПК передбачає винятки щодо строків подання декларації для таких платників ЄП третьої групи, які застосовують зазначені особливості оподаткування:

1) для фізосіб, які визначають ЄСВ, – вони  подають звітність за звітний період – грудень як податкову декларацію платника ЄП за IV квартал податкового (звітного) року, в якій розраховують зобов’язання платників ЄП наростаючим підсумком та зазначають відомості про суми ЄСВ, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для цієї категорії платників;

2) для платників, які зобов’язані визначати загальне мінімальне податкове зобов’язання, – вони подають звітність за звітний період – грудень як податкову декларацію платника ЄП за IV квартал податкового (звітного) року, в якій розраховують зобов’язання платників ЄП наростаючим підсумком, загальне мінімальне податкове зобов’язання.

Звісно, у сільгосппідприємств можуть виникнути й інші питання щодо застосування режиму оподаткування ЄП за ставкою 2 %. Можливо, на більшість із них ДПС уже відповіла за посиланнями, які неодноразово наводилися вище, а відповіді на інші, напевне, будуть надані незабаром.


Шановний Відвідувачу мого сайту!

Мені дуже приємно, якщо ця стаття допомогла Вам знайти відповіді на Ваші запитання.

Водночас, кожна ситуація має свої нюанси, а врахувати їх всі в одній статті неможливо. Тож якщо Ви маєте додаткові запитання, в коментарі до цієї статті Ви можете їх написати, а відповідь я надам негайно після оплати Вами 230 грн (це вартість 6 хвилин моєї роботи та мінімальна оплачувана одиниця надання послуг у нашій Фірмі). У випадку, коли запитання виявляться надскладними і для відповіді мені знадобиться більше часу, я повідомлю Вам про це одразу після отримання Ваших запитань.

На сайті відображатимуться лише коментарі, які не потребуватимуть надання відповідей правового характеру, а також ті, які містять додаткові запитання, відповіді на які оплачені у вказаному вище розмірі.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *