Коментар щодо сплати земельного податку власником нежилих приміщень у багатоквартирному будинку

Опубліковано: журнал БухгалтеріяUA  № 14 від 01.04.2019 – стор. 43-44.

ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Від 06.02.2019   № 425/ІПК/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), розглянула звернення Товариства і надає індивідуальну податкову консультацію щодо плати за землю).

Товариство поінформувало, що є власником нежилих приміщень у багатоквартирному будинку. Право власності чи користування на земель ту ділянку, на якій розташований будинок, за Товариством не оформлено. Товариство посилаючись на узагальнюючу податкову консультацію, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602, запитує про наявності» у нього обов’язку зі справляння плати за землю (далі – Плата).

Оскільки обов’язок із справляння (яке передбачає декларування та сплату зобов’язань) Плати, у тому числі й земельного податку, у власників земельних ділянок та/або землекористувачів настає з дня виникнення права власності а5о права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу), то у Товариства не виникає обов’язок з декларування Плати за земельну ділянку, право на яку Товариством не оформлено.

Водночас звертаємо увагу, що орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. 120, 125, 126 та 236 Земельного кодексу України, а також враховуючи рішення Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015 (у справі №5023/3993/12 (5023/90574/11) та від 30.11.2016 (у справі №922/1008/15) може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст. ст. 1166, 1157 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у фор мі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Коментар: цікаво, що ДФС у цій ІПК не згадує про п.287.8 ПКУ, який вона так любить «тулити» до всіх запитань, де йдеться про сплату земельного податку набувачем нежилого приміщення у жилій багатоповерхівці. Нагадаємо, що відповідно до вказаного пункту власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Всупереч наведеній нормі, ДФС у ІПК робить кардинально протилежний висновок, у відповідності до якого з огляду на не оформлення Товариством права на земельну ділянку, у нього не виникає обов’язок з декларування плати за земельну ділянку.

Можливо, так магічно подіяла на ДФС згадка Товариством про наказ Мінфіну від 06.07.2018 № 602, яким затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо сплати земельного податку власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені. Стосовно особи, яка володіє нерухомим майном у багатоквартирному будинку, у вказаній УПК зазначено, що така особа має нарівні з іншими співвласниками нести витрати на утримання будинку пропорційно до своєї частини майна. Вказані витрати можуть включати також передбачену законодавством плату за землю щодо земельної ділянки під таким будинком та прибудинкову територію. Однак безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку буде виступати особа, щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку.

З огляду на вищевикладене ДФС дійшла до загального висновку, що Товариство – власник нежилих приміщень у багатоквартирному будинку не зобов’язане декларувати та сплачувати плату за землю за земельну ділянку, право на яку Товариством не оформлено.

Ну і традиційно для відповідей на подібні запитання ДФС лякає власників нерухомості позовами місцевих рад про відшкодування шкоди у розмірі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності. Ця судова практика дійсно має місце, але за іншої правової підстави – наразі Велика Палата Верховного Суду вважає[1], що розмір неотриманої орендної плати має сплачуватись власником нерухомості – фактичним користувачем землі відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України як безпідставно утримувані кошти.

[1]http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75296547


Шановний Відвідувачу мого сайту!

Мені дуже приємно, якщо ця стаття допомогла Вам знайти відповіді на Ваші запитання.

Водночас, кожна ситуація має свої нюанси, а врахувати їх всі в одній статті неможливо. Тож якщо Ви маєте додаткові запитання, в коментарі до цієї статті Ви можете їх написати, а відповідь я надам негайно після оплати Вами 230 грн (це вартість 6 хвилин моєї роботи та мінімальна оплачувана одиниця надання послуг у нашій Фірмі). У випадку, коли запитання виявляться надскладними і для відповіді мені знадобиться більше часу, я повідомлю Вам про це одразу після отримання Ваших запитань.

На сайті відображатимуться лише коментарі, які не потребуватимуть надання відповідей правового характеру, а також ті, які містять додаткові запитання, відповіді на які оплачені у вказаному вище розмірі.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *