Сплата ЄСВ з виплат Голові фермерського господарства

Опубліковано: журнал «Головбух», № 24 (1079) від 22.06.2018

 Запитання: Голова та засновник фермерського господарства (ФГ) оформлена ще й директором ФГ з 2014 року. За 2014-2017 роки із виплат такому директорові ФГ сплачувались обов’язкові податки та збори. В 2017 році, коли директор ФГ звернулась до ФССТВП за декретними, в неї не взяли заяву і повідомили, що з 2014 року в неї навіть не нараховується страховий стаж. Чи правильні дії посадовців? Якщо так, то чи може директор ФГ повернути кошти, сплачені як обов’язкові податки та збори?

 Відповідь: Трудовим відносинам у фермерському господарстві (далі – ФГ) присвячена ст. 27 Закону України № 973-IV від 19.06.2003 р. «Про фермерське господарство» (далі – Закон про ФГ). Згідно зі вказаною статтею трудові відносини у ФГ базуються на основі праці його членів та регулюються Статутом ФГ.

У разі виробничої потреби ФГ має право залучати до роботи в ньому інших громадян за трудовим договором (контрактом). Трудові відносини осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), регулюються законодавством України про працю. З такими особами укладається трудовий договір (контракт) у письмовій формі, в якому визначаються строк договору, умови праці і відпочинку (тривалість робочого дня, вихідні дні, щорічна оплачувана відпустка, форми оплати праці та її розміри, харчування тощо).

З аналізу наведених норм вбачається, що із членами ФГ трудовий договір (контракт) не укладається, а їх трудові відносини регулюються Статутом ФГ. Відтак, вказані норми надають підстави для висновку, що трудовий статус членів ФГ не є тотожним трудовому статусу найманих працівників (тобто тих, які залучені до роботи у ФГ за трудовим договором (контрактом)).

Разом із тим, у відповідності до абз. 2 ст. 3 Кодексу законів про працю особливості праці членів фермерських господарств визначаються законодавством та їх статутами. При цьому гарантії щодо зайнятості, охорони праці, праці жінок, молоді, осіб з інвалідністю надаються їм в порядку, передбаченому законодавством про працю.

До того ж, в ч. 4 ст. 27 Закону про ФГ передбачено, що видача трудових книжок членам фермерського господарства та їх ведення здійснюються відповідно до законодавства України про працю. Згідно із п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мінюсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58, трудові книжки ведуться у тому числі на осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, за умови, що вони підлягають державному соціальному страхуванню.

У відповідності до ч. 3 ст. 34 Закону про ФГ час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.

З наведених положень слідує висновок, що законодавство про працю поширюється і на трудові відносини членів ФГ. При цьому час їх роботи у фермерському господарстві зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.

Неоднозначність правового регулювання зумовила і непослідовність судової практики щодо розглядуваного питання. Так, в 2013 році[1] Вищий адміністративний суд України дотримувався позиції, згідно із якою страхові внески, сплачені фермерським господарством як страхувальником із заробітної плати свого засновника та члена, який працює у ньому ще й на посаді Голови за трудовим договором (контрактом), не дають права на отримання допомоги з тимчасової непрацездатності такому Голові за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Засновник ФГ має право на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг лише за умови сплати ним страхових внесків на добровільних засадах[2].

Однак в 2017 році ВАСУ змінив позицію на діаметрально протилежну. Він вважає, що сплата фермерським господарством за засновника та Голову ФГ, як за працюючу особу, страхових внесків на пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, відрахування ЄСВ за ввесь період існування фермерського господарства, є підставою для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності[3].

Тож в розглядуваній ситуації голова та засновник ФГ може, «озброївшись» правовою позицією ВАСУ зразка 2017 року, відстоювати свій страховий стаж та право на матеріальне забезпечення у судових інстанціях.

Якщо з якихось причин Запитувачка не бажає судової тяганини, вона може повернути помилково сплачені податки, керуючись при цьому ст. 43 Податкового кодексу України та Порядком № 1146[4]. Що стосується ЄСВ, то законодавчий механізм його повернення прописаний у ч. 13 ст. 9, ст. 11 профільного Закону[5] та Порядку № 6[6].

Зазначаємо, що суми помилково сплаченого ЄСВ можуть бути зараховані в рахунок майбутніх платежів цього внеску, оскільки з 01.01.2018 члени фермерського господарства виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату ЄСВ, та визначені як такі, що підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

ДФСУ у листі від 12.01.2018 № 1020/7/99-99-13-02-01-17 зазначила, що члени фермерського господарства, вичерпний перелік яких визначено ч. 3 ст. 3 Закону про ФГ, з 01.01.2018 зобов’язані стати на облік в органах доходів і зборів, як платники єдиного внеску.

При цьому, за твердженням ДФСУ, зазначена норма не поширюється на членів фермерських господарств, які є застрахованими особами (найманими працівниками, фізичними особами-підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб, так і фізичних осіб-підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства).

Зазначеними змінами та роз’ясненнями ДФСУ фактично підтверджено, що практика сплати ЄСВ фермерським господарством за своїх працівників (в т.ч. і Голову – засновника) була виправданою та відповідала суті і завданню сплати ЄСВ.

[1] Ухвала ВАСУ від 30.01.2013 у справі № К-35287/10 – http://reyestr.court.gov.ua/Review/29013372

[2] Ухвала ВАСУ від 30.01.2013 у справі № К-26090/10 – http://reyestr.court.gov.ua/Review/29013394

[3] Ухвала ВАСУ від 26.05.2017 у справі № К/800/9423/17 – http://reyestr.court.gov.ua/Review/66954704

Ухвала ВАСУ від 13.04.2017 у справі № К/800/11403/17 – http://reyestr.court.gov.ua/Review/66272221

[4] Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затверджений наказом Мінфіну від 15.12.2015 № 1146.

[5] Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

[6] Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженому наказом Мінфіну від 16.01.2016 № 6.


Шановний Відвідувачу мого сайту!

Мені дуже приємно, якщо ця стаття допомогла Вам знайти відповіді на Ваші запитання.

Водночас, кожна ситуація має свої нюанси, а врахувати їх всі в одній статті неможливо. Тож якщо Ви маєте додаткові запитання, в коментарі до цієї статті Ви можете їх написати, а відповідь я надам негайно після оплати Вами 230 грн (це вартість 6 хвилин моєї роботи та мінімальна оплачувана одиниця надання послуг у нашій Фірмі). У випадку, коли запитання виявляться надскладними і для відповіді мені знадобиться більше часу, я повідомлю Вам про це одразу після отримання Ваших запитань.

На сайті відображатимуться лише коментарі, які не потребуватимуть надання відповідей правового характеру, а також ті, які містять додаткові запитання, відповіді на які оплачені у вказаному вище розмірі.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *