Оренда свердловини у фізособи: хто платить ренту за воду

Опубліковано: журнал «Головбух», № 18 (1073) від 11.05.2018

Коли власником споруд і обладнання для забору води є суб’єкт господарювання, визначити платника рентної плати просто. А от хто має платити рентну плату за спеціальне використання води, коли суб’єкт господарювання орендує свердловину у фізособи — не суб’єкта господарювання? Дізнайтеся з консультації

СИТУАЦІЯ. Підприємство — виробник бетону орендує свердловину у фізособи — не суб’єкта господарювання. Хто є платником рентної плати за спецвикористання води? На кого оформляти дозвіл на спецводокористування?

РОЗВ’ЯЗАННЯ. Платником рентної плати за спецвикористання води є підприємство. Якщо об’єм забраної води більший за 5 куб. м на добу, підприємство мусить отримати дозвіл на спеціальне водокористування.

Платниками рентної плати за спеціальне використання води (далі — рентна плата) є первинні водокористувачі та суб’єкти господарювання, що використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва (п. 255.1 Податкового кодексу України; ПК). Друга категорія платників не стосується нашого випадку, тому проаналізуємо, кого вважають первинними водокористувачами.

Хто є первинним водокористувачем

Первинними водокористувачами є суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізособи-підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів.

У нашій ситуації власник свердловини не є суб’єктом господарювання та не передає підприємству воду, що отримав шляхом забору з водних об’єктів. Тобто виробник бетону самостійно забирає воду зі свердловини та використовує її у власній господарській діяльності. Тому підприємство є первинним водокористувачем у розумінні пункту 255.1 ПК.

У пункті 255.2 ПК перелічені особи, що не є платниками рентної плати. Підприємство, про яке йдеться, до них не належить. ПК також визначає обставини, за яких рентної плати не справляють (п. 255.4 ПК). Але в розглядуваній ситуації немає інформації про такі обставини.

Отже, виробник бетону, який орендує свердловину у фізособи — не суб’єкта господарювання, з її допомогою забирає воду з водного об’єкта та використовує воду у власній господарській діяльності. За нормами пункту 255.1 ПК таке підприємство є платником рентної плати. Податківці також вважають, що у разі оренди свердловини сплачувати ренту має орендар (ЗІР, категорія 121.01).

 Чи отримувати дозвіл

 На спеціальне водокористування потрібен дозвіл (ст. 49 Водного кодексу України; ВК). Спеціальним водокористуванням є забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднювальних речовин у водні об’єкти, в т. ч. забір води і скидання забруднювальних речовин зі зворотними водами із застосуванням каналів (ст. 48 ВК).

Спеціальне водокористування здійснюють юридичні та фізичні особи, щоб задовольняти насамперед питні потреби населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у т. ч. для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб. До спеціального водокористування не належить забір та/або використання води в об’ємі до 5 куб. м на добу (ст. 48 ВК).

Отже, якщо підприємство забирає/використовує менше ніж 5 куб. м води на добу, йому не потрібен дозвіл на спеціальне водокористування. Коли обсяг забору води більший ніж 5 куб. м на добу, підприємство мусить отримати такий дозвіл.

Як отримати дозвіл

Дозвіл на спецводокористування видають територіальні органи Держводагентства.

Щоб отримати дозвіл, підприємство має звернутися до територіального органу Держводагенства із заявою, до якої додати:

  • обґрунтування потреби у воді з помісячним нормативним розрахунком водокористування і водовідведення;
  • опис і схему місць забору води та скиду зворотних вод;
  • нормативи гранично допустимого скидання (ГДС) забруднювальних речовин у водні об’єкти зі зворотними водами (з розрахунком на кожен випуск (скид) окремо);
  • затверджені індивідуальні технологічні нормативи використання питної води (для підприємств та організацій житлово-комунального господарства, суб’єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення, житлово-експлуатаційних підприємств та організацій);
  • копію договору оренди свердловини.

Такий перелік документів встановлює пункт 3 Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою КМУ від 13.03.2002 № 321.


Шановний Відвідувачу мого сайту!

Мені дуже приємно, якщо ця стаття допомогла Вам знайти відповіді на Ваші запитання.

Водночас, кожна ситуація має свої нюанси, а врахувати їх всі в одній статті неможливо. Тож якщо Ви маєте додаткові запитання, в коментарі до цієї статті Ви можете їх написати, а відповідь я надам негайно після оплати Вами 230 грн (це вартість 6 хвилин моєї роботи та мінімальна оплачувана одиниця надання послуг у нашій Фірмі). У випадку, коли запитання виявляться надскладними і для відповіді мені знадобиться більше часу, я повідомлю Вам про це одразу після отримання Ваших запитань.

На сайті відображатимуться лише коментарі, які не потребуватимуть надання відповідей правового характеру, а також ті, які містять додаткові запитання, відповіді на які оплачені у вказаному вище розмірі.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *