Спецдозвіл і статус платника рентної плати: чи є пряма залежність

Опубліковано: журнал «Головбух», № 6 (1013) від 10.02.2017 р.

Суб’єкти господарювання, які використовують воду для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб за допомогою свердловини, не отримуючи дозволу на спецводокористування, часто мають проблеми з визначенням свого податкового статусу щодо рентної плати. Аргументуємо, чому вони не є платниками рентної плати

 Починаючи з 2015 року податківці активно нав’язують позицію про необхідність сплати рентної плати за спецводокористування тими суб’єктами, які до цього її не платили. Головною «фішкою» податківців в цьому питанні стало застереження, що не є платниками ті суб’єкти, які мають дозвіл на спеціальне використання води. Контраргументи — у нашій консультації

 

Суб’єкти господарювання, які використовують воду винятково для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, у т. ч. для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та платників єдиного податку, не є платниками рентної плати за спеціальне використання води (п. 255.2 Податкового кодексу України; ПК).

Під «санітарно-гігієнічними потребами» ПК розуміє використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах, умивальниках і для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані. І все ж суб’єктам господарювання, які використовують воду для зазначених потреб за допомогою власної артезіанської свердловини, але не отримували дозволу на спецводокористування, буває складно визначити свій податковий статус щодо рентної плати.

Об’єкт оподаткування для водокористувачів

 Об’єктом оподаткування рентною платою за спецводокористування є фактичний обсяг води, що його використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їхніх системах водопостачання (п. 255.3 ПК). Однак окремо визначено, що таку рентну плату не справляють за воду, яку використовують для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців і платників єдиного податку (пп. 255.4.1 ПК).

Отже, спеціальна мета використання води (для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб) є визначальною ознакою як для встановлення статусу платника рентної плати за спеціальне використання води, так і для визначення об’єкта оподаткування цим податком. Так, усі суб’єкти господарювання, які використовують воду винятково для названих потреб, за жодних умов не є платниками цього виду рентної плати. А особи, зареєстровані платниками такого податку, не сплачують його з обсягу води, використаної із зазначеною метою.

Спецдозвіл на водокористування

Спеціальне водокористування здійснюють на підставі дозволу (ст. 49 Водного кодексу України; ВК). Спеціальним водокористуванням вважають забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд чи технічних пристроїв, використання води і скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води і скидання забруднюючих речовин зі зворотними водами за допомогою каналів (ст. 48 ВК).

Спеціальне водокористування провадять юридичні та фізичні особи, насамперед, для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у т. ч. для аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Вріз 1

У тій-таки статті 48 ВК перелічені види діяльності, які не належать до спеціального водокористування. Серед них немає такого виду, як задоволення особами власних питних і санітарно-гігієнічних потреб.

Отже, за загальним правилом, у разі забору води із застосуванням власної свердловини для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб суб’єкт господарювання має отримати дозвіл на спеціальне водокористування.

Спецводокористування ≠ об’єкт оподаткування рентною платою

Як бачимо, поняття спеціального водокористування у розумінні ВК не збігається із поняттям об’єкта оподаткування рентною платою за спеціальне використання води у розумінні ПК. При цьому ПК визначення статусу платника рентної плати за спеціальне використання води та/або об’єкта оподаткування цим податком не ставить у залежність від наявності або відсутності у платника дозволу на спеціальне водокористування, від обсягу використаної води тощо. Тобто у нашому випадку єдиною необхідною і достатньою підставою для такого визначення є спеціальна мета використання води.

Отже, суб’єкти господарювання, які використовують воду для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб за допомогою власної свердловини, але не отримали дозволу на спецводокористування, не є платниками рентної плати за спеціальне використання води. У цьому разі бухгалтерові суб’єкта господарювання варто подбати лише про те, щоб у первинних документах не було відомостей про використання води на інші потреби.

 Вріз 2

 Насамкінець не зайвим буде згадати, що ДФС у своєму листі від 10.10.2016 № 32993/7/99-99-12-03-04-17 зазначила, що суб’єкт господарювання, зареєстрований платником рентної плати, який у звітному (податковому) році планує використовувати воду виключно для власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, має повідомити про це відповідний контролюючий орган. Зробити це потрібно за допомогою заяви у довільній формі та не пізніше за граничний термін подання податкової декларації з рентної плати за I квартал звітного (податкового) року. Відтак платник не подає податкових декларацій з рентної плати протягом податкового (звітного) року.

Вріз 1

Важливо

Дозвіл на спеціальне водокористування

слід отримати в разі забору води із застосуванням власної свердловини для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб

 Вріз 2

Важливо

Суб’єкти господарювання,

які використовують воду винятково для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, але не отримали дозволу на спецводокористування, не є платниками рентної плати

Підверстка

З документа

Повідомлення про відсутність об’єкта оподаткування рентною платою

<…>

Суб’єкт господарювання, зареєстрований платником рентної плати, який у звітному (податковому) році планує здійснювати використання води виключно для власних питних та санітарно-гігієнічних потреб, на підставі заяви, складеної у довільній формі, повідомляє не пізніше граничного терміну подання податкової декларації з рентної плати за I квартал звітного (податкового) року відповідний контролюючий орган про відсутність у нього у звітному (податковому) році об’єкта оподаткування рентною платою та податкові декларації з рентної плати протягом податкового (звітного) року не подає.

Якщо у суб’єкта господарювання, зареєстрованого платником рентної плати, у деяких звітних (податкових) періодах звітного (податкового) року відсутній об’єкт оподаткування у зв’язку з використанням обсягів води у таких періодах виключно для власних питних та санітарно-гігієнічних потреб, то оскільки податкова звітність з рентної плати подається наростаючим підсумком, такий суб’єкт господарювання повинен подавати до контролюючого органу податкову звітність з рентної плати до кінця звітного (податкового) року.

<…>

Лист ДФС від 10.10.2016 № 32993/7/99-99-12-03-04-17

 

 

 


Шановний Відвідувачу мого сайту!

Мені дуже приємно, якщо ця стаття допомогла Вам знайти відповіді на Ваші запитання.

Водночас, кожна ситуація має свої нюанси, а врахувати їх всі в одній статті неможливо. Тож якщо Ви маєте додаткові запитання, в коментарі до цієї статті Ви можете їх написати, а відповідь я надам негайно після оплати Вами 230 грн (це вартість 6 хвилин моєї роботи та мінімальна оплачувана одиниця надання послуг у нашій Фірмі). У випадку, коли запитання виявляться надскладними і для відповіді мені знадобиться більше часу, я повідомлю Вам про це одразу після отримання Ваших запитань.

На сайті відображатимуться лише коментарі, які не потребуватимуть надання відповідей правового характеру, а також ті, які містять додаткові запитання, відповіді на які оплачені у вказаному вище розмірі.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *