Неоформлена спадщина: проблема «нічийної» землі вирішена?

Опубліковано: газета «Бухгалтерія», № 44 (1239) від 31.10.2016 р.

Проблематику «нічийної» землі особливо гостро відчувають аграрії. В пояснювальній записці до Закону № 1533[1] зазначається, що за деякими підрахунками земельні ділянки сільгосппризначення, на які не оформлена спадщина, іноді складають до 15% площі земельного масиву, що загалом по Україні складає біля 1,5 млн гектарів. Оскільки переважна більшість вказаних земельних ділянок використовується у складі полів, то фактично вони обробляються орендарями інших ділянок масиву, бо трактор не буде об’їжджати проблемну земельну ділянку посеред поля. Але є і такі, що заростають бур’янами, знижуючи тим самим врожайність на сусудініх ділянках та сприяючи появі шкідників. Ініціатори прийняття Закону № 1533 підрахували, що у разі оформлення права комунальної власності на вказані землі і передачі їх в оренду за мінімальною ставкою, місцеві бюджети могли би поповнитися на 1,1 млрд гривень.

Отож, нововведення Закону № 1533 покликані закріпити дієвий механізм використання земельних ділянок, власники яких померли, а спадкоємців немає або вони з якихось причин не набули права власності на спадкове майно.

Нові повноваження місцевих рад

Найголовніше, що правомочності щодо неоформленої у спадщину землі здійснюють сільські, селищні, міські ради за місцезнаходженням ділянки, а не за місцем відкриття спадщини, як було раніше. Це кореспондується зі ст. 142 Конституції України, за якою земля є матеріальною основою місцевого самоврядування. Тому від землі має отримувати зиск та громада, на території якої ця земля розташована.

Зазначені місцеві ради завдяки Закону № 1533 не лише зобов’язані подати до суду заяву про визнання земельної ділянки відумерлою спадщиною, а й визнані особами, які управляють такою ділянкою. Цей новий статус надав можливість сільським, селищним, міським радам виступати орендодавцями земельної ділянки, яка не передана в оренду, після спливу шести місяців з дня відкриття спадщини. В такому випадку право власності на земельну ділянку за місцевою радою не реєструється, а державна реєстрація права оренди проводиться у спеціальному розділі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Строк оренди такої ділянки має становити період до моменту державної реєстрації права власності спадкоємця на таку земельну ділянку або до набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою, про що обов’язково зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

З метою реалізації зазначених правомочностей щодо відумерлої спадщини місцевим радам надано право:

  • безоплатно одержувати інформацію з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті громадян;
  • одержувати інформацію зі Спадкового реєстру про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину;
  • здійснювати державну реєстрацію земельних ділянок, якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель;
  • з 01.2017 р. не сплачувати судовий збір за подання заяви про визнання спадщини відумерлою.

Нововведення для інших суб’єктів

Законом № 1533 ВПЕРШЕ закріплена можливість й інших суб’єктів, окрім місцевих рад, звертатись до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою. Такими суб’єктами є кредитори спадкодавця та власники або користувачі суміжних земельних ділянок (у випадку, коли до складу спадщини входять земельні ділянки сільгосппризначення). Зацікавленість зазначених осіб у такому поданні полягає в тому, що вони можуть задовольнити свої інтереси (отримати борг за рахунок спадкового майна чи отримати можливість орендувати таку землю) лише в результаті визначення власника спадкового майна, який і буде нести відповідні обов’язки. В даному випадку таким власником виступатиме територіальна громада, яку представлятиме місцева рада. Саме з цією метою суд залучатиме до розгляду справи відповідні органи місцевого самоврядування. Вказані заявники, як і місцеві ради, для обґрунтування своїх вимог можуть безоплатно одержувати інформацію про державну реєстрацію смерті громадян, заведену спадкову справу і видане свідоцтво про право на спадщину, а також здійснювати державну реєстрацію земельних ділянок.

Закон № 1533 закріпив і певні гарантії для орендарів земельних ділянок в разі смерті орендодавців. Зокрема, договір оренди вважатиметься продовженим (поновленим) до моменту державної реєстрації права власності спадкоємця або територіальної громади на земельну ділянку. При цьому орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід до спадкоємця права власності на земельну ділянку. Обов’язок інформування про набуття ним права власності на орендовану земельну ділянку покладений на спадкоємця земельної ділянки. Строк для виконання такого обов’язку – місяць з дня державної реєстрації права власності на ділянку.

 

Ірина ВИСІЦЬКА, адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»

 

[1] Закон України від 20.09.2016 року № 1533-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли»


Шановний Відвідувачу мого сайту!

Мені дуже приємно, якщо ця стаття допомогла Вам знайти відповіді на Ваші запитання.

Водночас, кожна ситуація має свої нюанси, а врахувати їх всі в одній статті неможливо. Тож якщо Ви маєте додаткові запитання, в коментарі до цієї статті Ви можете їх написати, а відповідь я надам негайно після оплати Вами 230 грн (це вартість 6 хвилин моєї роботи та мінімальна оплачувана одиниця надання послуг у нашій Фірмі). У випадку, коли запитання виявляться надскладними і для відповіді мені знадобиться більше часу, я повідомлю Вам про це одразу після отримання Ваших запитань.

На сайті відображатимуться лише коментарі, які не потребуватимуть надання відповідей правового характеру, а також ті, які містять додаткові запитання, відповіді на які оплачені у вказаному вище розмірі.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *