Ремонт майбутньої оренди

Опубліковано: газета «Бухгалтерія», 23 (1218) від 06.06.2016 р., с. 43.

Підприємство знайшло приміщення для майбутньої оренди та домовилось із його власником, що за свій рахунок зробить ремонт. Сторони домовились також, що орендна плата стягуватиметься власником приміщення тільки після закінчення ремонту, коли Підприємство зможе в’їхати до приміщення. Ремонт триває 3 місяці. Чи потрібно укладати який-небудь договір з майбутнім орендодавцем на цей період?

Фактично сторони ВЖЕ вступили в договірні відносини, оскільки між ними досягнуто певної домовленості, яка виконується сторонами: власник приміщення надав доступ підприємству до приміщення для проведення ремонту, а підприємство здійснює такий ремонт.

Тож запитання, вочевидь, стосується потреби в закріпленні досягнутої домовленості на папері, тобто – в підписанні якого-небудь договору між сторонами.

Далі не все так очевидно, бо під «потребою» більшість юристів напевне розумітимуть обов’язковість укладення такого договору в письмовій формі в силу закону. Насправді ж може виявитися, що запитувач не є юристом і його цікавить відповідь у зовсім іншому аспекті описаних відносин (зокрема, доцільність письмово закріпити досягнуту домовленість).

Не маючи змоги оперативно уточнити у запитувача, що саме він мав на увазі, проаналізуємо обидва названі варіанти.

Обов’язковість письмового договору. Загалом випадки, коли правочини (в т.ч. договори) належить вчиняти у письмовій формі, перелічені в ст.208 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі – ЦК України). Серед них – вчинення правочинів між юридичними особами, а також правочинів між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення.

Отже, незважаючи на те, є власник приміщення юридичною чи фізичною особою, сторонам (керуючись термінологією ст.208 ЦК України) належить укласти письмовий договір, яким врегулювати відносини щодо проведення ремонту, оскільки із описаного в запитанні очевидно, що такий правочин не виконується сторонами повністю у момент його вчинення.

Водночас, згідно із ст.218 ЦК України недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, встановлених законом.

Положеннями законодавства, якими регулюються відносини оренди майна та підряду (найбільш підходящі для даного випадку договори) не передбачено, що в разі недодержання сторонами письмової форми таких договорів вони є недійсними. Відтак, описаний в запитанні договір сторін є дійсним навіть за відсутності його письмової форми.

Доцільність письмового договору може проявлятися як у взаємовідносинах між підприємством та власником приміщення, так і між підприємством та третіми особами.

Так, не виключений випадок, що після закінчення ремонту власник приміщення з якихось причин відмовиться укладати із підприємством договір оренди відремонтованого приміщення. В такому випадку за відсутності письмового договору щодо ремонту приміщення підприємству потрібно буде доводити як сам факт досягнутої між сторонами домовленості, так і її конкретні умови. Тому за наявності у підприємства сумнівів щодо добросовісності власника приміщення, краще все ж письмово деталізувати всі аспекти досягнутої домовленості сторін. Недарма ж побутує жарт, що письмовий договір дозволяє сторонам на папері викласти всі причини, з яких вони не довіряють одна одній.

У взаємовідносинах з третіми особами (наприклад, податківцями) письмовий договір щодо проведення ремонту приміщення, що перебуватиме в оренді підприємства, допоможе останньому обґрунтувати правомірність кваліфікації власних витрат в цій частині (зокрема, віднесення затрачених на ремонт коштів на поточні витрати підприємства).


Шановний Відвідувачу мого сайту!

Мені дуже приємно, якщо ця стаття допомогла Вам знайти відповіді на Ваші запитання.

Водночас, кожна ситуація має свої нюанси, а врахувати їх всі в одній статті неможливо. Тож якщо Ви маєте додаткові запитання, в коментарі до цієї статті Ви можете їх написати, а відповідь я надам негайно після оплати Вами 230 грн (це вартість 6 хвилин моєї роботи та мінімальна оплачувана одиниця надання послуг у нашій Фірмі). У випадку, коли запитання виявляться надскладними і для відповіді мені знадобиться більше часу, я повідомлю Вам про це одразу після отримання Ваших запитань.

На сайті відображатимуться лише коментарі, які не потребуватимуть надання відповідей правового характеру, а також ті, які містять додаткові запитання, відповіді на які оплачені у вказаному вище розмірі.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *